Pagrindinės aknės priežastys ir kaip kovoti su spuogais
- Aknė – itin dažnai pasitaikanti odos problema
- Pagrindinės spuogų atsiradimo priežastys
- Spuogų rūšys
- Paauglių ir suaugusiųjų spuogai
- Kuo skiriasi moterų ir vyrų aknė?
- Sezono įtaka aknei: ar tikrai saulė gydo spuogus?
- Kokius ingredientus rinktis kovojant su akne
- Gydant spuogus svarbi pusiausvyra
- Konsultacijos su dermatologijos specialistais
- Nuoseklumas ir pamatuoti lūkesčiai
Aknė – itin dažnai pasitaikanti odos problema
Anksčiau ar vėliau daugeliui tenka susidurti su įvairių formų akne. Nuo spuogų kenčia ne tik paaugliai, bet ir suaugusieji, o nolatinės odos problemos ne tik sukelia nepatogumų, bet ir neretai neigiamai paveikia pasitikėjimą savimi. Dėl įvairių individualių veiksnių, lemiančių aknės vystymąsi, veiksmingai ir greitai spręsti šią problemą gali būti sudėtinga. Nėra vieno aiškaus recepto, kuris tiktų visiems, tačiau pasistengėme paruošti kuo išsamesnį gidą, kuriame įsigilinome į prevencijos ir gydymo strategijas. Taip pat pateikiame keletą produktų, skirtų kovai su akne rekomendacijų.
Pagrindinės spuogų atsiradimo priežastys
Aknės atsiradimas ir sunkumo lygis priklauso nuo daugybės vidinių ir išorinių veiksnių. Hormonų svyravimai, stresas, mitybos įpročiai, genetiniai polinkiai ir aplinkos veiksniai – visa šie faktoriai gali būti spuogų atsiradimo kaltininkai.
Hormonų svyravimai vaidina svarbų vaidmenį aknės atsiradimui. Ypač didelę įtaką daro androgenai, pavyzdžiui, testosteronas. Šie hormonai stimuliuoja riebalinių liaukų natūralių odos riebalų gamybą. Padidėjęs riebalų kiekis, kartu su negyvų odos ląstelių sankaupomis sudaro tinkamas sąlygas aknę sukeliančių bakterijų dauginimuisi.
Kitas itin dažnas aknės paaštrėjimo kaltininkas – stresas. Jis taip pat sukelia hormoninius pokyčius organizme, dėl kurių padidėja kortizolio kiekis, o tai savo ruožtu gali stimuliuoti riebalinių liaukų veiklą ir sustiprinti uždegimą.
Svarbų vaidmenį atlieka ir mitybos įpročiai: manoma, kad tam tikri maisto produktai, ypač tie, kuriuose yra daug cukraus ir rafinuotų angliavandenių, didindami insulino kiekį ir skatindami uždegimą organizme, gali sustiprinti ir aknę.
Genetiniai polinkiai gali turėti įtakos asmens polinkiui sirgti akne, nes tam tikri genetiniai veiksniai lemia, kad kai kurie asmenys turi polinkį į pernelyg aktyvias riebalines liaukas, sutrikusią odos barjero funkciją arba sustiprėjusią uždegiminę reakciją.
Išoriniai aplinkos veiksniai, tokie kaip tarša, UV spinduliuotė ir agresyvių cheminių medžiagų poveikis, gali dar labiau sustiprinti aknę, nes sutrikdo natūralią odos pusiausvyrą ir sustiprina uždegimą.
Iš esmės aknė yra daugialypė problema, kurią lemia sudėtinga hormoninių, genetinių, aplinkos ir gyvenimo būdo veiksnių sąveika. Tai tik keli veiksniai, kurie gali iššaukti aknės pasireiškimą, o tikslias individualias priežastis gali nustatyti tik specialistai. Visada rekomenduotume aknės gydymą pradėti nuo konsultacijos su dermatologu, ypač jei jus kamuoja sunkesnės formos odos problemos. Norint sukurti tikslines gydymo strategijas ir įgyvendinti efektyvias prevencines priemones, labai svarbu suprasti tikrasias aknės atsiradimo priežastis.
Spuogų rūšys
Spuogai pasireiškia įvairiomis formomis, kurių kiekviena turi savo ypatybes ir sunkumą.
Paprastieji spuogai
Lengviausios formos aknė, pasižyminti pavieniais spuogais, susidaro dėl užsikimšusių porų, gali būti nedidelis uždegimas. Iškilimai su raudonu arba baltu viršumi, gali būti skausmingi, paprastai išnyksta per kelias dienas.
Komedonai
Atvirieji komedonai (juodieji inkštirai). Atsiranda, kai plaukų folikulai užsikemša riebalais ir negyvomis odos ląstelėmis, todėl dėl įstrigusių nešvarumų oksidacijos susidaro matomas juodas spuogas.
Uždari komedonai (baltos viršūnės). Atsiranda, kai plaukų folikulai užsikemša riebalais ir odos ląstelėmis, tačiau poros lieka uždarytos, todėl po odos paviršiumi susidaro nedidelis gumbelis.
Uždegiminiai spuogai
Papulinė aknė. Papulės yra maži iškilimai, kurie paprastai būna raudoni ir jautrūs liečiant. Jie atsiranda dėl uždegimo ir infekcijos plaukų folikuluose.
Pustulinė aknė. Pustulės panašios į papules, tačiau jų galuose yra pūlių, todėl jos atrodo baltos arba geltonos. Jos dažnai būna uždegiminės ir gali būti skausmingos.
Mazginė aknė. Mazgeliai didesni, gilesni ir sunkesnės būklės nei papulės ar pustulės. Išsivysto giliai odoje ir pasižymi tvirtais, skausmingais gumbeliais, kuriuose gali nebūti pūlių.
Cistinė aknė. Sunkiausia aknės pažeidimų forma, atsirandanti, kai plyšta gilios folikulų sienelės, todėl plinta infekcija ir uždegimas. Tai dideli, skausmingi, pūlingi dariniai, kurie gali sukelti randus, jei nebus nedelsiant gydomi.
Kiti tipai
Makulės. Plokščios, raudonos dėmės, liekančios užgijus aknės pažeidimams. Jose nėra pūlių ar skysčio ir jos nėra iškilusios virš odos paviršiaus.
Použdegiminė hiperpigmentacija. Tamsios dėmės arba spalvos pokyčiai, kurie išlieka užgijus aknės pažeidimui. Atsiranda dėl padidėjusios melanino gamybos kaip atsako į uždegimą.
Paauglių ir suaugusiųjų spuogai: kokie pagrindiniai jų skirtumai?
Nors spuogai dažniausiai siejami su hormonų pokyčiais paauglystėje, ši problema gali sukelti iššūkių ir suaugus. Paauglių spuogai dažnai pasireiškia komedoniniais arba uždegiminiais pažeidimais, kuriuos lemia lytinio brendimo metu padidėjęs androgenų hormonų kiekis. Tuo tarpu suaugusiųjų aknę gali sukelti hormonų svyravimai, susiję su menstruacijų ciklais, nėštumu, policistinių kiaušidžių sindromu arba menopauze. Be to, suaugusiųjų spuogai būna labiau uždegiminio pobūdžio, dažniau pasitaiko mazginių ir cistinių pažeidimų.
Kuo skiriasi moterų ir vyrų aknė?
Vyrams ir moterims aknė gali pasireikšti skirtingai dėl hormonų ir odos priežiūros skirtumų. Vyrų organizme dėl didesnio androgenų kiekio padidėja riebalų gamyba ir atsiranda didesnis polinkis sirgti akne. Moterų aknę dažnai lemia hormonų svyravimai menstruacinio ciklo metu, nėštumas ar hormoninių kontraceptikų vartojimas.
Sezono įtaka aknei: ar tikrai saulė gydo spuogus?
Tikriausiai pastebėjote, kad aknės būklė ir sunkumas svyruoja keičiantis metų laikams. Taip yra dėl to, kad ultravioletinė spinduliuotė turi priešuždegiminį poveikį trumpuoju laikotarpiu.
Nors vasaros mėnesiais aknė gali pagerėti dėl didesnio saulės poveikio ir sumažėjusios drėgmės, reikia būti atsargiems, kad spinduliuotė nepakenktų ilguoju periodu. Dėl per didelio saulės poveikio gali sustorėti išorinis odos sluoksnis (raginis sluoksnis) ir užsikimšti poros, o tai gali paskatinti aknės paūmėjimą. Būtent todėl nereikėtų piktnaudžiauti UV spinduliais, nes priešingu atveju po trumpalaikio pagerėjimo rudenį aknė grįš su dar didesniu paūmėjimu.
Apsauginių kremų nuo saulės naudojimas yra labai svarbus siekiant apsisaugoti nuo kenksmingų UV spindulių, tačiau į aknę linkusiai odai gali kelti sunkumų dėl porų užsikimšimo rizikos. Labai svarbu pasirinkti tinkamą kosmetiką ir apsauginį kremą nuo saulės, nes tam tikri produktai gali sustiprinti spuogų atsiradimą arba sukelti sudirginimą. Nekomedogeniniai preparatai, kuriuose nėra poras užkemšančių sudedamųjų dalių, idealiai tinka norint išvengti porų užsikimšimo ir sumažinti aknės paūmėjimo riziką. Lengvi, plataus spektro apsauginiai kremai nuo saulės, kurių sudėtyje nėra riebalų, yra labai svarbūs norint apsaugoti odą nuo kenksmingų UV spindulių ir nepadidinti spuogų simptomų.
Daugiau apie tinkamą apsauginio kremo nuo saulės pasirinkimą galite pasiskaityti čia.
Kokius ingredientus rinktis kovojant su akne
Norint veiksmingai kovoti su spuogais ir turėti švaresnę odą, labai svarbu naudoti tikslines odos priežiūros sudedamąsias dalis, kurių veiksmingumas įrodytas tyrimais.
- Salicilo rūgštis (BHA). Prasiskverbia giliai į poras, kad ištirpintų riebalų perteklių ir užkirstų kelią jų užsikimšimui. Pasižymi priešuždegiminėmis savybėmis, mažina su akne susijusį paraudimą ir uždegimą.
- Benzoilo peroksidas. Veikia kaip stipri antimikrobinė medžiaga, naikinanti aknę sukeliančias bakterijas. Mažina uždegimą ir skatina žaizdų gijimą, padeda išvalyti esamus aknės pažeidimus. Padeda išvengti naujų spuogų, nes naikina bakterijas ir mažina riebalų perteklių.
- Retinoidai (vitamino A dariniai). Reguliuoja ląstelių medžiagų apykaitą, skatina negyvų odos ląstelių pašalinimą ir apsaugo poras nuo užsikimšimo. Užkerta kelią komedonų susidarymui, nes neleidžia kauptis nešvarumams porose. Mažina použdegiminę hiperpigmentaciją.
- Niacinamidas (vitaminas B3). Pasižymi priešuždegiminėmis savybėmis, mažina su spuogais susijusį paraudimą ir sudirgimą. Padeda reguliuoti sebumo gamybą, subalansuoja riebalų išsiskyrimą ir sumažina porų užsikimšimą. Palaiko odos barjerinę funkciją, gerindamas jos gebėjimą išlaikyti drėgmę ir apsaugoti nuo neigiamo aplinkos poveikio.
- Arbatmedžių aliejus. Pasižymi antimikrobinėmis savybėmis, veiksmingai naikina odos paviršiuje esančias spuogus sukeliančias bakterijas. Pasižymi priešuždegiminėmis savybėmis, mažina patinimą ir uždegimą, susijusį su aknės pažeidimais. Padeda nuraminti sudirgusią odą, skatina gijimą ir užkerta kelią tolesniam spuogų atsiradimui.
Į savo odos priežiūros rutiną įtraukdami produktus, kurių sudėtyje yra šių su spuogais kovojančių ingredientų, galite sėkmingai sumažinti uždegimą ir žengti žingsnį sveikesnės odos link. Vis dėlto naujus produktus turėtumėte pradėti naudoti palaipsniui, kad sumažintumėte sudirginimo ar nepageidaujamų reakcijų riziką. Be to, svarbiausia yra nuoseklumas, todėl, norėdami pasiekti optimalių rezultatų, būkite kantrūs ir kruopštūs odos priežiūros režime.
Gydant spuogus svarbi veiksmingumo ir švelnumo pusiausvyra
Aknės gydymui svarbiausia yra nuoseklumas. Laikui bėgant odos būklė gali labai pagerėti vien tik geros odos priežiūros rutinos dėka. Pagrindinį į aknę linkusios odos priežiūros režimą paprastai sudaro valymo, tonizavimo, gydymo ir drėkinimo etapai, pritaikyti pagal individualias odos problemas ir pageidavimus.
Gydant spuogus būtina rasti pusiausvyrą tarp veiksmingumo ir švelnumo, kad būtų išvengta uždegimo paūmėjimo ir sudirginimo. Švelnūs valikliai, kuriuose nėra šiurkščių ploviklių ir kvapiųjų medžiagų, veiksmingai pašalina nešvarumus nepažeisdami natūralaus odos drėgmės barjero. Neabrazyviniai šveitikliai, pavyzdžiui, cheminiai šveitikliai, kurių sudėtyje yra AHA arba BHA rūgščių, skatina ląstelių apykaitą ir atkemša poras, nesukeldami mikroįbrėžimų. Lengvi drėkinamieji kremai be aliejų padeda palaikyti odos drėgmę, nepadidindami odos riebumo ar porų užsikimšimo. Tikslinės odos dėmių priežiūros priemonės, kurių sudėtyje yra benzoilo peroksido, sieros arba salicilo rūgšties, gali būti naudojamos koncentruotai, atskiroms dėmėms šalinti, pernelyg neišsausinant ir nedirginant aplinkinės odos.
Tam tikri odos priežiūros produktai ir sudedamosios dalys gali sustiprinti aknę arba sukelti nepageidaujamas reakcijas jautriems žmonėms. Sunkūs aliejai, tokie kaip mineralinis aliejus ar kokosų aliejus, gali užkimšti poras ir sustiprinti į aknę linkusios odos spuogus. Kvapiosios medžiagos, eteriniai aliejai ir augaliniai ekstraktai gali dirginti jautrią odą ir sukelti uždegimines reakcijas. Alkoholio pagrindu pagaminti tonikai, sutraukiamosios medžiagos ir šiurkštūs šveitikliai gali pažeisti odos drėgmės barjerą, sustiprinti uždegimą ir pakenkti jos apsauginei funkcijai. Be to, komedogeniniai ingredientai, tokie kaip lanolinas, kakavos sviestas ir tam tikri silikonai, gali užkimšti poras ir sustiprinti aknės simptomus.
Be odos priežiūros produktų ir procedūrų, labai svarbūs ir sveikos gyvensenos bei odos priežiūros įpročiai, kurie gali paėdti valdant aknę ir užkertant kelią jos paūmėjimams. Naudokite vienkartines servetėles arba švarias šluostes vietoj rankšluosčio veido odai nusausinti, taip sumažinsite bakterijų plitimą ir porų užsikimšimo riziką. Venkite agresyviai šveisti ar per daug plauti odą, kad išsaugotumėte natūralų odos drėgmės barjerą ir išvengtumėte sudirgimo. Visada prieš miegą nuvalykite makiažą ir rinkitės nekomedogenines, riebalų neturinčias priemones, kurios padeda išvengti porų užsikimšimo ir sumažina iššutimų riziką. Susilaikymas nuo aknės pažeistų vietų lietimo padeda išvengti bakterijų platinimo, tolesnio uždegimo, infekcijos ir randų susidarymo.
Konsultacijos su dermatologijos specialistais
Asmenims, sergantiems sunkia ar nepagydoma akne, labai svarbu kreiptis į dermatologą, kad būtų sudarytas individualiems poreikiams pritaikytas išsamus gydymo planas. Tik dermatologai gali tiksliai įvertinti aknės sunkumą, nustatyti pagrindinius veiksnius ir paskirti tinkamus vaistus ar procedūras, kad pasiektų optimalių rezultatų.
Svarbiausia nuoseklumas ir pamatuoti lūkesčiai
Kovojant su akne svarbiausia tai daryti nuosekliai ir neturėti lūkesčių greitam efektui. Kai kurie asmenys gali pagerėjimą pajusti jau po pirmųjų kovos su akne žingsnių, o kitiems gali prireikti savaičių ar mėnesių pastangų, kad pasiektų pastebimų rezultatų. Pažanga gali skirtis priklausomai nuo individualių veiksnių, tokių kaip odos tipas, aknės sunkumas ir gydymo rekomendacijų laikymasis. Labai svarbu atidžiai stebėti progresą ir prisiminti, kad kelionė link švaresnės ir skaistesnės odos yra ne sprintas, o maratonas.