Kaip nustatyti savo odos tipą?
Kodėl svarbu žinoti savo odos tipą
Norint pasirinkti odos priežiūros produktus, kurie geriausiai atitinka jūsų poreikius, pravartu tiksliai žinoti savo odos tipą. Sukūrėme gidą, kuris padės jį nustatyti ir palengvinti pasirinkimo procesą.
Yra keturi pagrindiniai odos tipai, į kuriuos atsižvelgiant kuriama veido priežiūros kosmetika: normali, sausa, riebi ir mišri. Taip pat rinktis produktus galima ir pagal papildomus kriterijus: kosmetika gali būti pritaikyta specifiškai jautriai, brandžiai, probleminei ar rožinei odai. Nemaža dalis universalių produktų tinkama naudoti visiems odos tipams ar būklėms, tačiau yra ir išskirtinai tam tikram tipui sukurtų produktų, kurie efektyviausiai veiks tik jei tinkamai atsižvelgsite į savo odos poreikius.
Pagrindiniai odos tipai
Normali oda
Normali oda yra subalansuota ir lygi. Ji nėra nei per sausa, nei per riebi, todėl neturi akivaizdžių odos problemų. Normali oda retai būna jautri, poros yra mažos, o veido spalva atrodo lygi. Oda yra elastinga, jaučiasi komfortiškai. Žmonėms su normaliu odos tipu dažniausiai nereikia dėti daug pastangų, kad oda atrodytų sveikai ir švytėtų, tačiau statistiškai šiuo tipu gamtos apdovanota tik labai nedidelė dalis žmonių.
Sausa oda
Sausa veido oda pasižymi mažesniu riebalų kiekiu, todėl gali atrodyti grubesnė, pleiskanoti ar jaustis tempimas, dirginimas, o kartais ir niežulys. Šis odos tipas dažnai turi mažas poras, tačiau dėl drėgmės trūkumo anksčiau gali atsirasti raukšlės ir smulkios linijos. Gali turėti šiurkščių plotų ar atrodyti papilkėjusi. Neretai kartu pasireiškia ir visos kūno odos sausumas. Sausai odai reikia specifinės priežiūros, gausiau naudojant drėkinamuosius ir maitinamuosius produktus.
Riebi oda
Riebiai odai būdingas padidėjęs sebumo (riebalų) išsiskyrimas, todėl ji gali atrodyti blizgi, ypač kaktos, nosies ir smakro srityse (vadinamoje T zonoje). Riebios odos poros dažniausiai būna didesnės, o tai gali pasireikšti dažnesniu spuogų ir inkštirų atsiradimu. Riebi oda reikalauja produktų, kurie kontroliuoja sebumo gamybą ir mažina uždegimus.
Mišri oda
Mišri oda turi ir sausų, ir riebių zonų. Paprastai T zona (kakta, nosis, smakras) yra riebesnė, o skruostai gali būti sausi arba normalūs. Didesnės poros dažniausiai pastebimos tik T zonoje, tokia oda taip pat gali kentėti nuo pasireiškiančių bėrimų. Įprastai mišrią odą prižiūrėti sunkiau, nes reikia teisingai pasirinkti produktus, kurie būtų efektyvūs tiek riebioms, tiek ir sausoms veido odos sritims.
Kaip nustatyti savo odos tipą
Prieš atliekant testą, nuplaukite veidą švelniu prausikliu, kad pašalintumėte nešvarumus, makiažą ir sebumą. Svarbu naudoti prausiklį be dirginančių ingredientų. Nenaudokite jokių papildomų odos priežiūros produktų (tonikų, kremų) ir nelieskite veido odos rankomis bent 30–60 minučių.
Po šio laiko įvertinkite, kaip jaučiasi jūsų oda. Jei jaučiate, kad oda įtempta arba sausa, ypač aplink akis ir skruostus, greičiausiai turite sausą odą. Jei jūsų oda pradeda blizgėti, ypač T zonoje (kakta, nosis, smakras), greičiausiai turite riebią odą. Jei oda yra lygi, be akivaizdaus riebalavimosi ar sausumo, jūsų oda gali būti normali. Jei pastebite, kad jūsų T zona blizga, bet skruostai jaučiasi sausi arba normalūs, greičiausiai turite mišrią odą.
Jei nustatyti tipą sunku, testui galite panaudoti blotingo (sugeriamąjį veido) popierių. Paimkite blotingo popieriaus ir švelniai spauskite ant įvairių veido zonų: kaktos, nosies, smakro ir skruostų. Jei popierius lieka švarus arba turi tik mažų žymių, jūsų oda yra sausa. Jei popierius yra riebaluotas tik T zonoje, greičiausiai turite mišrią odą. Jei popierius riebaluotas visur, turite riebią odą.
Jei vis tiek nesate tikri dėl savo odos tipo, rekomenduojame apsilankyti pas kosmetologą ar dermotologą, kurie profesionaliai įvertins odos tipą bei pateiks rekomendacijų, kaip pasirinkti tinkamiausius odos priežiūros produktus.
Kiti odos tipai ir būklės
Jautri oda
Jautri oda yra linkusi reaguoti į įvairius išorinius dirgiklius: kosmetiką, aplinkos veiksnius ar maistą. Ši oda gali dažnai parausti, niežėti ar net deginti, reaguojant į dirginančias medžiagas. Ji reikalauja ypatingai švelnios priežiūros. Patariama naudoti bekvapius, hipoalerginius produktus, vengti agresyvių ingredientų.
Brandi oda
Brandi oda – natūralus pokytis vyresniame amžiuje, kuriam būdingas elastingumo sumažėjimas, atsirandančios raukšlės ir smulkios linijos. Su amžiumi oda praranda kolageną ir drėgmę, todėl gali tapti plonesnė, sausesnė ir mažiau stangri. Brandžiai odai reikia intensyvesnės drėgmės ir produktų, kurie skatintų kolageno gamybą bei kovotų su senėjimo požymiais.
Probleminė oda
Probleminė oda paprastai pasižymi bėrimais, inkštirais ir uždegimais. Šis odos tipas gali būti susijęs su hormoniniais pokyčiais, riebalų pertekliumi ar bakterijomis, kurios sukelia porų užsikimšimą. Probleminė oda reikalauja specialių priežiūros produktų su intensyvesnio poveikio ingredientais ir rūgštimis, kurie padeda kovoti su spuogais.
Rožinė oda
Rožinė oda, dar žinoma kaip rosacea, pasižymi lėtiniu veido paraudimu, ypač ant skruostų, nosies ir smakro. Dažnai rožinei odai būdingas kraujagyslių išsiplėtimas, spuogeliai ir padidėjęs bendras odos jautrumas. Ši būklė reikalauja ypatingos priežiūros, nes netinkami produktai gali pabloginti simptomus. Dermatologai rekomenduoja naudoti švelnius, raminančius produktus be dirgiklių.
Tinkamo produkto pasirinkimas
Kiekvieno produkto puslapyje visada stengiamės kuo tiksliau nurodyti odos tipus ir būkles, kuriems šie produktai yra geriausiai tinkami ir kuriems odos poreikiams juos rekomenduoja gamintojas. Taip pat visada rekomenduojame atidžiai perskaityti aprašymą, sudėtį ir kitų pirkėjų atsiliepimus. Savo įžvalgomis atsiliepimų skiltyje galite pasidalinti ir jūs: taip padėsite kitiems pirkėjams išsirinkti tinkamiausią produktą, o mums dar geriau pritaikyti asortimentą jūsų individualiems poreikiams.
Ieškant veido priežiūros produktų visada galite pasinaudoti pasirinkimo gidu, kurio pagalba galėsite filtruoti prekes pagal savo odos tipą.