Pagrindinės aknės priežastys ir kaip kovoti su spuogais

Aknė – itin dažnai pasitaikanti odos problema

Pagrindinės spuogų atsiradimo priežastys

Aknės atsiradimas ir sunkumo lygis priklauso nuo daugybės vidinių ir išorinių veiksnių. Hormonų svyravimai, stresas, mitybos įpročiai, genetiniai polinkiai ir aplinkos veiksniai – visa šie faktoriai gali būti spuogų atsiradimo kaltininkai.

Hormonų svyravimai vaidina svarbų vaidmenį aknės atsiradimui. Ypač didelę įtaką daro androgenai, pavyzdžiui, testosteronas. Šie hormonai stimuliuoja riebalinių liaukų natūralių odos riebalų gamybą. Padidėjęs riebalų kiekis, kartu su negyvų odos ląstelių sankaupomis sudaro tinkamas sąlygas aknę sukeliančių bakterijų dauginimuisi.

Kitas itin dažnas aknės paaštrėjimo kaltininkas – stresas. Jis taip pat sukelia hormoninius pokyčius organizme, dėl kurių padidėja kortizolio kiekis, o tai savo ruožtu gali stimuliuoti riebalinių liaukų veiklą ir sustiprinti uždegimą.

Svarbų vaidmenį atlieka ir mitybos įpročiai: manoma, kad tam tikri maisto produktai, ypač tie, kuriuose yra daug cukraus ir rafinuotų angliavandenių, didindami insulino kiekį ir skatindami uždegimą organizme, gali sustiprinti ir aknę.

Genetiniai polinkiai gali turėti įtakos asmens polinkiui sirgti akne, nes tam tikri genetiniai veiksniai lemia, kad kai kurie asmenys turi polinkį į pernelyg aktyvias riebalines liaukas, sutrikusią odos barjero funkciją arba sustiprėjusią uždegiminę reakciją.

Išoriniai aplinkos veiksniai, tokie kaip tarša, UV spinduliuotė ir agresyvių cheminių medžiagų poveikis, gali dar labiau sustiprinti aknę, nes sutrikdo natūralią odos pusiausvyrą ir sustiprina uždegimą.

Iš esmės aknė yra daugialypė problema, kurią lemia sudėtinga hormoninių, genetinių, aplinkos ir gyvenimo būdo veiksnių sąveika. Tai tik keli veiksniai, kurie gali iššaukti aknės pasireiškimą, o tikslias individualias priežastis gali nustatyti tik specialistai. Visada rekomenduotume aknės gydymą pradėti nuo konsultacijos su dermatologu, ypač jei jus kamuoja sunkesnės formos odos problemos. Norint sukurti tikslines gydymo strategijas ir įgyvendinti efektyvias prevencines priemones, labai svarbu suprasti tikrasias aknės atsiradimo priežastis.

Spuogų rūšys

Spuogai pasireiškia įvairiomis formomis, kurių kiekviena turi savo ypatybes ir sunkumą. 

Paprastieji spuogai

Lengviausios formos aknė, pasižyminti pavieniais spuogais, susidaro dėl užsikimšusių porų, gali būti nedidelis uždegimas. Iškilimai su raudonu arba baltu viršumi, gali būti skausmingi, paprastai išnyksta per kelias dienas.

Komedonai

Atvirieji komedonai (juodieji inkštirai). Atsiranda, kai plaukų folikulai užsikemša riebalais ir negyvomis odos ląstelėmis, todėl dėl įstrigusių nešvarumų oksidacijos susidaro matomas juodas spuogas.

Uždari komedonai (baltos viršūnės). Atsiranda, kai plaukų folikulai užsikemša riebalais ir odos ląstelėmis, tačiau poros lieka uždarytos, todėl po odos paviršiumi susidaro nedidelis gumbelis.

Uždegiminiai spuogai

Papulinė aknė. Papulės yra maži iškilimai, kurie paprastai būna raudoni ir jautrūs liečiant. Jie atsiranda dėl uždegimo ir infekcijos plaukų folikuluose.

Pustulinė aknė. Pustulės panašios į papules, tačiau jų galuose yra pūlių, todėl jos atrodo baltos arba geltonos. Jos dažnai būna uždegiminės ir gali būti skausmingos.

Mazginė aknė. Mazgeliai didesni, gilesni ir sunkesnės būklės nei papulės ar pustulės. Išsivysto giliai odoje ir pasižymi tvirtais, skausmingais gumbeliais, kuriuose gali nebūti pūlių.

Cistinė aknė. Sunkiausia aknės pažeidimų forma, atsirandanti, kai plyšta gilios folikulų sienelės, todėl plinta infekcija ir uždegimas. Tai dideli, skausmingi, pūlingi dariniai, kurie gali sukelti randus, jei nebus nedelsiant gydomi.

Kiti tipai

Makulės. Plokščios, raudonos dėmės, liekančios užgijus aknės pažeidimams. Jose nėra pūlių ar skysčio ir jos nėra iškilusios virš odos paviršiaus.

Použdegiminė hiperpigmentacija. Tamsios dėmės arba spalvos pokyčiai, kurie išlieka užgijus aknės pažeidimui. Atsiranda dėl padidėjusios melanino gamybos kaip atsako į uždegimą.

Paauglių ir suaugusiųjų spuogai: kokie pagrindiniai jų skirtumai?

Nors spuogai dažniausiai siejami su hormonų pokyčiais paauglystėje, ši problema gali sukelti iššūkių ir suaugus. Paauglių spuogai dažnai pasireiškia komedoniniais arba uždegiminiais pažeidimais, kuriuos lemia lytinio brendimo metu padidėjęs androgenų hormonų kiekis. Tuo tarpu suaugusiųjų aknę gali sukelti hormonų svyravimai, susiję su menstruacijų ciklais, nėštumu, policistinių kiaušidžių sindromu arba menopauze. Be to, suaugusiųjų spuogai būna labiau uždegiminio pobūdžio, dažniau pasitaiko mazginių ir cistinių pažeidimų.

Kuo skiriasi moterų ir vyrų aknė?

Vyrams ir moterims aknė gali pasireikšti skirtingai dėl hormonų ir odos priežiūros skirtumų. Vyrų organizme dėl didesnio androgenų kiekio padidėja riebalų gamyba ir atsiranda didesnis polinkis sirgti akne. Moterų aknę dažnai lemia hormonų svyravimai menstruacinio ciklo metu, nėštumas ar hormoninių kontraceptikų vartojimas.

Sezono įtaka aknei: ar tikrai saulė gydo spuogus?

Kokius ingredientus rinktis kovojant su akne

Gydant spuogus svarbi veiksmingumo ir švelnumo pusiausvyra

Konsultacijos su dermatologijos specialistais

Svarbiausia nuoseklumas ir pamatuoti lūkesčiai

Populiariausi produktai kovai su akne

  • ,

    15,49  Į krepšelį
  • ,

    13,99  Į krepšelį
  • 5,99  Į krepšelį
  • ,

    20,99  Į krepšelį
  • ,

    22,99  Į krepšelį
  • ,

    21,99  Į krepšelį
  • 3,99  Į krepšelį
  • ,

    16,99  Į krepšelį

Gauk nuolaidas tiesiai į el. paštą!

Skirk sekundę prenumeratai ir sužinok apie akcijas anksčiau!

Nemokamas pristatymas Nemokamas pristatymas
Užsakymams vos nuo 35 EUR
Greitas siuntimas Greitas siuntimas
Išsiųsime per vieną darbo dieną
Atsiskaitymas Patogus atsiskaitymas
Banku, kortele, Apple ir Google Pay